Липецька територіальна громада
Харківська область, Харківський район

Обережно! Ієрсиніоз!

Дата: 02.04.2025 09:38
Кількість переглядів: 11

Фото без опису

Ієрсиніо́з кишко́вий — гостре інфекційне захворювання, яке спричинює Yersinia enterocolitica з роду Єрсинія та характеризується фекально-оральним механізмом передачі, симптомами інтоксикації, ураженням шлунково-кишкового трактупечінкисуглобів, інших органів та систем. До хвороб, які спричинюють інші види єрсиній, відносять чуму і псевдотуберкульоз.

Основні джерела інфекції – синантропні та дикі гризуни. Людина являється заключним кільцем ланцюга розвитку збудника.

Шляхи передачі: харчовий, водний і побутовий. Зазвичай людина інфікується при вживанні продуктів тваринництва, які контаміновані Y. enterocolitica: молоко та продукти з нього, м'ясо як тваринне, так й пташине, яйця, овочі та фрукти. Водний шлях зараження при кишковому єрсиніозі зустрічається рідше, спостерігається при вживанні забрудненої води колодязів, відкритих водоймищ, природних джерел, в окремих випадках — водопровідної води. В організованих колективах (медичні стаціонари, дитячі колективи, санаторії, сім'ї) за певних умов можливий побутовий шлях передачі.

Захворювання зустрічається у всіх вікових групах,  але  частіше в дітей перших років життя. Псевдотуберкульоз у дітей та дорослих з’являється внаслідок вживання в їжу немитих продуктів, неочищеної води. Через шлунок бактерії потрапляють у тонку кишку, а звідти через лімфатичні канали проникають у самі лімфатичні вузли.

Інкубаційний період 7-10 днів. Симптоми хвороби проявляються наступними ознаками: висока температура тіла (38-40 градусів), мігрень, подразнення в горлі, запалена носоглотка, розлад кишечника, нудота або блювота та інше.

Ієрсініоз у дітей крім стандартних ознак також має особливі клінічні прояви: діти  стають більш пасивними, сонними, є ймовірність втрати свідомості й запаморочення. Особливо небезпечне це захворювання для дітей першого року життя. Ієрсініоз  супроводжується збільшенням лімфовузлів, селезінки, також проявляється респіраторний синдром.

До профілактичних заходів можна віднести:

  • захист продуктових складів, овочесховищ від гризунів, дератизаційні заходи;
  • ветеринарний контроль за тваринами;
  • санітарно-просвітня робота серед населення.
  • санітарний контроль за водопостачанням;
  • санітарно-гігієнічні заходи на харчових об'єктах;
  • дотримання правил транспортування, зберігання, приготування та реалізації продуктів і готових страв;

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь